Ozonlu zeytinyağı son yıllarda önemi ve faydası giderek daha çok kavranan ve kullanılan, tedavi edici etkisi olan bir yağ türüdür. Ozon yağı olarak da bilinen bu yağın faydasını anlamak için bazı kavramları hatırlamakta fayda var;

OZON NEDİR?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir gaz molekülüdür. Atmosferin üst katmanlarında daha yoğun bulunurken, bizim de soluduğumuz alt katmanlarda daha düşük miktarlarda bulunur. En önemli özelliklerinden birisi de diğer gazlar gibi bir kap içinde depolanamamasıdır.

OZONUN FAYDALARI NELERDİR?

Ozon çok güçlü antibakteriyel (bakterileri öldüren), antiviral (virusları öldüren) ve antifungal (bakterileri öldüren) özellikleri yanında antioksidanların gücünü arttıran, doku yenilenmesini hızlandıran, vücutta doğal olarak zaten bulunan bağışıklık hücrelerini harekete geçiren ve dolaşımı kolaylaştıran etkilerle sahiptir. Ozonun bu faydaları / özellikleri 20.yuzyıl başından beri bilinmekte ve yapılan pek çok klinik çalışmayla yeni alanlarda başarıyla kullanılmaktadır.

OZON YAĞI NEDİR?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ozon depolanması şansı olmayan gazlardandır. Bu yüzden tedavi amaçlı kullanımı zordur. Ancak ozon gazı moleküllerinin, taşıyıcı olarak kullanılabilecek başka moleküllere eklenmesi ve bu şekilde hedef bölgeye ulaşması mümkündür. Yapılan araştırmalar yağ moleküllerinin ozon molekülleri ile daha iyi bağ kurduğu ve taşıyıcı olarak diğer moleküllere göre çok daha etkili olduğu görülmüştür. Bu sayede günümüzde ayçiçeği yağı, susam yağı ve zeytinyağı gibi yağlara ozon eklenerek kullanılmaya başlanmıştır.

OZONLAMA NEDİR?

Özel makinelerle soluduğumuz havada düşük miktarda bulunan ozon gazının diğer gazlardan ayırt edilmesi ve yağ moleküllerine yapışacak şekilde yağın ozon gazına doyurulması işlemidir. Bu işlem minimum 3 hafta sürmektedir.

OZONLU ZEYTİNYAĞI NEDİR?

Zeytinyağı yüzyıllardır sağlıklı yaşam ve beslenmenin önemli parçasıdır. Zeytinyağının bileşiminde bulunan ve biyofenol adı verilen bileşikler sayesinde insan sağlığı üzerinde tartışmasız olumlu etkileri bulunmaktadır. Zeytinyağı içinde başta trizol ve hidroksitirizol olmak üzere 30 farklı biyofenol bulunmaktadır. Bu maddelerin ortak özelliği ise güçlü antioksidan özellikleri bulunmasıdır.

                Zeytinyağının bileşiminde bulunan bu maddelerin etkileri ile ozon gazının özellikleri bir araya geldiğinde ise diğer ozonlanmış yağ tiplerine göre çok daha etkili ve başarılı sonuçlar veren ozonlu zeytinyağı ortaya çıkmaktadır.

                Burada unutulmaması gereken konuların başında her zeytinyağının ozonlamaya elverişli olmadığıdır. Bahsi geçen yararlı biyofenollerin azalmaması ve başka kimyasal maddelerin karışmaması için sadece soğuk sıkım zeytinyağı kullanılmalıdır.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR