ALFA LİPOİK ASİT  (ÜRÜNLER İÇİN EKRANI KAYDIRINIZ ˅)

Alfa Lipoik Asit güçlü ve etkili bir antioksidandır. Hem suda hem yağda çözünebilir. Bu özelliğinden dolayı suda çözünen C vitamini ve yağda çözünen E vitamini gibi diğer antioksidanlardan daha çok serbest radikal türüne karşı etkilidir. Vücutta karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi sürecinde rol oynayan alfa lipoik asit şeker hastalarında kan şekerini düzenlenmesini destekleyerek şekerin karaciğer, göz ve damarlara verebileceği harabiyetin azaltılmasına yardımcı olur. Son derece yüksek hücre yenileyici özelliği ve antioksidan özelliği ile bugün kozmetik ürünlerinde E,C ve A vitaminlerinin yanı sıra Alfa Lipoik Asit de çok sık kullanılmaktadır. Böylece alfa lipoik asit kapsül veya tablet formunda beslenme desteği olarak ağızdan alınabileceği gibi kozmetik ürünü olarak dışarıdan cilde tatbik edilebilir.

Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihaplanmayı azaltma, cilt yaşlanmasını yavaşlatma ve sinir fonksiyonunu geliştirme gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir.

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğü için diyabet için potansiyel bir yardım olarak popüler hale gelmiştir. Metabolik sendromu olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini ve düşük açlık kan şekeri ve HbA1c seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Bilim insanları, alfa-lipoik asidin kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen ve böylece insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürdüğünü düşünmektedir.

Araştırmalar alfa-lipoik asitin cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaştığını göstermiştir. Bir insan çalışmasında, bilim insanları, cilde alfa-lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın, ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlülüğünü yan etki olmaksızın azalttığını bulmuşlardır. Cilde alfa-lipoik asit uygulandığında, cildin iç katmanlarına girer ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar. Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini artırır, bu da cildin hasar görmesine karşı korunmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize olan bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir. Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve inflamasyonu baskılayarak, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR