OMEGA 6  (ÜRÜNLER İÇİN EKRANI KAYDIRINIZ ˅)

Omega-3 yağ asitleri gibi omega-6 yağ asitleri de çoklu doymamış yağ asitleridir.

Omega-6 yağ asitleri de önemlidir ve esansiyeldir, yani gıdalar. Bu yağlar öncelikle enerji için kullanılır. En yaygın omega-6 yağı, araşidonik asit (ARA) gibi linoleik asittir.

EPA gibi, ARA da eikosanoidler üretmek için kullanılır. Bununla birlikte, ARA tarafından üretilen eikosanoidler daha fazla inflamatuvardır, yani omega-3'lerin tersine inflamasyonu azaltmaz, artırır.

Bununla birlikte, bazı omega-6 yağ asitleri, kronik hastalık semptomlarının (şikayet) tedavisinde faydalar göstermiştir.

Gama-linolenik asit (GLA): Çuha çiçeği yağı ve hodan yağı gibi bazı yağlarda bulunan bir omega-6 yağ asididir. Tüketildiği zaman, çoğu dihomo-gama-linolenik asit (DGLA) olarak adlandırılan başka bir yağ asidine dönüştürülür.

Bir çalışma, yüksek dozda GLA takviyesi almanın romatoid artrit (iltihaplı romatizma) rahatsızlığının birtakım semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir.

Konjuge linoleik asit (CLA): Bazı sağlık yararları olan başka bir form olan omega-6 yağdır. Örneğin, büyük bir çalışmada günde 3.2 gram CLA takviyesinin alınmasının insanlarda vücut yağ oranını azalttığı bulunmuştur.

ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR