PROBİYOTİK / PREBİYOTİK  (ÜRÜNLER İÇİN EKRANI KAYDIRINIZ ˅) 

Probiyotikler, sindirim sistemimiz ve genel sağlığımız üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olan canlı bakteri ve mayalardır. Bakteri dendiğinde aklımıza olumsuz şeyler gelse de probiyotiklerin dost bakterilerdir. Probiyotikler ise ince bağırsak üzerine daha çok etkilidirler.

İnsan bağırsağı 100 trilyon kadar canlı bakteri içerir, buna bağırsak florası denir. Sağlıklı koşullarda, bağırsak florasında yararlı ve zararlı olan bakteriler dengededir ve sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan ve yararlı etkiler oluşturan canlı mikriorganizmalara probiyotik denir. Probiyotik terimi, Yunanca kökenli bir kelime olup, ‘yaşam için’ anlamına gelir.

Probiyotiler, patojen ve zararlı bakterilerin sayılarını azaltmak, bağışıklık sistemini iyileştirmek, bağırsak duvarının fonksiyonlarının iyileştirmek şeklinde etkileri vardır. Anne sütü, lifli sebze ve meyvelerin birçoğunda doğal olarak bulunan prebiyotiklere arasında galakto-oligosakkaritler (GOS), frukto-oligosakkaritler (FOS) ve inülin sayılabilir.

Probiyotik birçok doğal gıda da bulunabileceği gibi dışarıdan da takviye şeklinde alınabilmektedir. Bağırsak florasının düzenlenmesine katkı sağlayan probiyotikler genel anlamda kullanımı yaşam kalitesini artırma özelliğine sahiptir.

Bağırsak florasında yaşanan sorunlar nedeniyle görülen defekasyon sorunları yanında beslenme ile alınan faydalı bileşiklerin emilimini ciddi şekilde azalması, faydalı maddelerin yeterince alınamamasına bağlı olarak ortaya çıkan metabolik bozukluklar sağlığı önemli ölçüde olumsuz etkileyebilmektedir.

Prebiyotik, kolondaki bir veya sınırlı sayıdaki bakterilerin gelişmesini veya aktivitesini seçici olarak arttıran, insan vücudunu faydalı bir şekilde etkileyen sindirilemeyen gıda bileşenidir ve de insan sağlığını düzeltmektedir. Prebiyotikler, özel olarak kalınbağırsaktaki flora üzerine etki etmektedirler.

Probiyotik ve prebiyotikler aynı destek ürününde kombine şekilde bulunabilir. Etki alanları nedeniyle esasen hem ince hem de kalın bağırsaktaki doğal floranın korunması ve geliştirilmesinde etkinliğini ispatlamış destek ürünleridir.

 

 

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR