FONKSİYONEL TIP NEDİR?

 

 

          'Fonksiyonel Tıp hastaya bütüncül bakmak demektir....Sadece elimizdeki radyolojik ve biyokimyasal tetkiklere bakarak değil hastanın yaşam bütününü değerlendirerek  yaklaşım sağlamaktır....İyi bir hekim aynı zamanda iyi bir insan ve vatandaş olarak kendisine sorunlarla gelen hastasının ,doğumundan  yaşadığı travmalara kadar,beslenme alışkanlıklarından yaptığı spora kadar,anne ve babasının hastalıklarından,kendi duygu ve durumlarına kadar herşeyi bilmek  durumundadır....Bu yolculuk hasta ile hekimin beraberce yola çıkmak için verdikleri sözdür.... Bu bütüncül yaklaşım aslında Tıbbın kendisi olup,maalesef biz hekimlerin sistem sorunları nedeniyle hastalarımızla yeteri kadar ilgilenemememizden kaynaklanan sorunlar doğurmaktadır....  İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar hep ileriye ,hep gençlerine odaklanır...Bütün yatırımlarını,geleceğini onlara göre şekillendirir....Ancak belli bir yaşı geçmiş,kronik hastalıkları olan kişiler hep gözardı edilmişlerdir....Modern çağda artan nüfusumuz ile birlikte  yaşlı nüfusumuzda artacak,kronik hastalıklarla baş etmek daha da zorlaşacaktır....İşte tam bu noktada Fonksiyonel Tıp modern tıbbın atladığı,görmezden geldiği bazı hasta ve hastalıkların yardımına koşmaktadır....Otoimmun hastalığı olan,kronik hastalıkları olan,yıllardır gitmediği başvurmadığı hekim ve hastane kalmayan hastaların sadece birkaç basit yaşam tarzı ve beslenme tarzı değişiklikleri ile nasıl mutlu,dinamik,ileriye güvenle bakan insanlar olduklarına inanın şaşıracaksınız... Sizlerde bu yolculuğa bizlerle beraber çıkmak isterseniz uzman ekibimiz ile sizlerin her an yanınızdayız.....

 

          Fonksiyonel tıp; insanı iç ve dış dengesiyle (doğayla olan ilişkileri, toksik maruziyetleri, stres kaynakları) birlikte sağlıkla ilgili risklerini bütünsel olarak değerlendiren ve değerlendirme sonucunda da hastalıklara, daha sağlıklı yaşamaya ve en önemlisi de hastalıkların oluşmasını önlemeye, yani korumaya yönelik, hastayla birlikte planlama yapılıp yol alınan, dinamik bir değerlendirme ve müdahale alanıdır. “Fonksiyonel tıp sağlığı korumaya ve geri kazanmaya yöneliktir.” fonksiyonel tıp yaklaşımının işlevi günün birinde hastalık tanısı almanızla başlamaz. Tarım gibidir. Önce “toprağı” (insanı) inceler ve tanır; sonra onu kendi doğal çevresiyle birlikte ıslah (tedavi) eder. Bu şekilde “toprak” (insan) düzelirken hastalıkları da bir yan ürün olarak düzelir. Yani; fonksiyonel tıp hastalıklara odaklanmak yerine vücut sisteminin dengesini geri kazandırarak sağlığı ortaya çıkarmaya çalışır.

 

          Fonksiyonel tıpta; sağlıklı beslenme, egzersiz, fonksiyonel besinler, bitkisel destekler, detoksifikasyon yöntemleri, stres yönetimi ve uyku düzenlemesini içeren, tamamen bireye özgü, güncel ve bilimsel bir yaklaşım söz konusudur. Fonksiyonel tıp hasta yaklaşımında yedi ilkeye dayanır. Bunlar:

 

 

 

 

 

Beslenmeyi optimize etmek,
Hormonları optimize etmek,
Enflamasyonu yani iltihaplanmayı soğutmak,
Sindirimi düzeltmek,
Detoksifikasyonu arttırmak,
Metabolizmayı güçlendirmek
Zihni yatıştırmaktır.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR