KOMPLEX MİNERALLER  (ÜRÜNLER İÇİN EKRANI KAYDIRINIZ ˅)

Multivitaminlerde olduğu gibi mineral komplexlerinde de standart bir tanım bulunmamaktadır. Yine vitaminlerde olduğu gibi ciddi eksiklik durumunda doğrudan eksilen minerallerin takviye edilmesi, yeterli miktara ulaşınca vücudun ihtiyaç duyduğu günlük miktarın, idame dozlarda uygulanması prensibine dayanır.

Mineral eksikliklerinde de efor artışı, bağırsaklardan emilimin bozulması ve dengesiz beslenme rol oynuyor. Ancak mineral eksikliğinde, beslenmeniz dengeli olsa bile, doğal gıdaların yetiştiği topraktaki minerallerin azalması da etkili. Düşük mineralli topraklarda yetişen sebze ve meyvelerde de mineral eksikliği karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla normal bir porsiyon tüketilse bile yeterli mineral alınamıyor.

Yapılan araştırmalar 1960 ‘lı yıllardan günümüze kadar topraklarımızdaki mineral seviyesinin %70 oranında düştüğünü gösteriyor. Yanlış gübre kullanımı, hatalı sulama teknikleri (damlalama yerine yoğun sulama vb), zirai ilaçlardaki kimyasalların mineralleri bağlaması, toprak kirliliği ve taban suyunun giderek çekilmesi mineral kayıplarının nedenleri olarak görülüyor.

Mineral komplexleri de multivitaminler gibi birkaç mineral içerebileceği gibi, hemen her mineralden sınırlı miktarlarda bulunmasıyla da üretilebiliyor.

 

 

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR